مقالات

فوائد و مضرات تن ماهی

فوائد و مضرات تن ماهی

ماهی ها در مجموع جزء غذا های ارزشمند محاسبه میشوند و از نظر خواص ویژگی های زیادی دارند مثلا منبع خوبی از  پروتئین و مواد معدنی نظیر منیزیم ،پتاسیم و سلنیوم و ویتامین های B3 , B1 ,B6 و اسید های چرب امگا3 هستند.در این میان استفاده از کنسرو های ماهی که هم اکنون مردم این کنسرو ها را به نام تن ماهی می شناسند بیشتر مورد استفاده قرار گرفته زیرا استفاده از آن ها  نسبت به ماهی تازه آسان تر است ،البته  باید این موضوع را در نظر داشت که خواص ماهی تازه  بیشتر است.
انواع ماهی های تن بیشتر در اقیانوس ها زندگی میکنند. گوشت بیشتر این ماهی ها صورتی یا قرمز تیره است.خوردن ماهی های حاوی امگا3 برای کاهش بیماری های قلبی-عروقی مؤثر است و از لخته شدن خون جلوگیری میکند و چربی بد خون را پایین و چربی خوب خون را افزایش می دهد.مصرف ماهی تن برای دانش آموزان هم توصیه میشود زیرا عملکرد مغز را افزایش میدهد.

مضرات تن ماهی

یکی از موادی که در ماهی های تن وجود دارد جیوه است. مصرف زیاد جیوه بیماری های عصبی را افزایش می دهد. تجمع جیوه باعث مشکلاتی از جمله ضعف عمومی بدن و اختلالات شنوایی و… میشود، بنابراین مصرف زیاد تن ماهی برای بیماران مغزی و عصبی و مادران باردار توصیه نمی شود ولی در حد اعتدال مشکلی بوجود نمی آورد.

روش استفاده

مصرف تن ماهی در هفته بیشتر از دوبار توصیه نمی شود. در مصرف همه غذا ها باید تعادل را در نظر داشته باشیم. برای خرید و استفاده از تن ماهی باید تاریخ روی کنسرو را در نظر داشته باشیم و قبل از استفاده از کنسرو باید حتما آن را به مدت بیست دقیقه بجوشانیم تا احتمال مسمومیت بوتولیسم که بسیار جدی است از بین برود ، همچنین اگر کنسرو ضربه خورده یا متورم شده نباید آن را استفاده کرد.

مراحل تولید

بعد از صید زیاد ماهی ها مخصوصا ماهی هایی که برای کنسرو مناسب میباشند آن ها را به سردخانه های کشتی می برند  و در سردخانه ها عمدتا ماهی ها فریز می شوند. بعد از رسیدن به کارخانه انجماد ماهی ها را از بین میبرند و امعا و احشام داخل ماهی ها تخلیه شده و ماهی هارا با دستگاه خو.رد میکنند و بعد شست و شو داده و ماهی ها در دیگ های تهت فشار پخته می شوند و پوست آن ها را گرفته و کاملا تمیز می شوند ، در مرحله بعد استخوان ها و پوشت های تیره جدا شده و گوشت های فیله ای باقی مانده را  به طور مساوی های درون قوطی های کنسرو قرار داده وبعد از پر شدن به آنها نمک و روغن به مقدار معین اضافه میشود.در مرحله بعد اکسیژن موجود در کنسرو خارج شده تا میکروارگانیسم ها جایی برای رشد نداشته باشند. بعد از آن درب قوطی کنسرو ها نصب شده و آماده استرلیزاسیون میشوند یعنی در دمای 121 درجه سانتی گراد به مدت بیست دقیقه قرار میگیرند این مرحله بسیار مهم است زیرا باعث غیر فعال شدن میکروب های بیماری زا و ماندگاری بالای کنسرو میشوند.

برای کنسرو ها میتوان از روغن زیتون ،آفتابگردان و یا سویا استفاده کرد.

مرغوبترین ماهی ها در کنسرو ماهی معمولا ماهی های حوور یا گیدر هستند. برای ماندگاری تن ماهی از مواد نگهدارنده استفاده نمیشوند،فقط باید مراحل بالا به خوبی طی شود.

راهنمای خرید

برای خرید تن ماهی باید روی آن را به دقت مطالعه کنید که نوع ماهی موجود در آن، نوع روغن استفاده شده و همچنین طرز استفاده صحیح آن نوشته شده باشد و همچنین تاریخ تولید و انقضا حتما باید ذکر شده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *